ISSN 1308-8483

                   
Ana Sayfa
Foça
Haberler
Yazarlar
Galeri


Foça’da festival coşkusu

   .:: Haberler


  Yayın Tarihi: 10.9.2017    


Foça’da festival coşkusuFoça’da 9-10-11 Eylül 2017 tarihlerinde düzenlenen X. Foça Uluslararası Kültür, Sanat ve Balıkçılık Festivali’nin korteji ve Dünyaca ünlü Opera Sanatçısı Hakan Aysev’in konserine iki bin dolayında vatandaş katıldı.

Kavala Kafe önünde başlayıp, Foça Athena Tapınağı Kazı Alanı’na dek süren festival korteji, bu yıl da çok renkli görüntülere sahne oldu. Vatandaşlar, Güney Deniz Saha Komutanlığı Bandosu’nun çaldığı marşlar eşliğinde, ellerinde taşıdıkları Türk Bayrakları ve Foça Belediyesi flamalarını sallayıp marşlar söyleyerek, 9 Eylül İzmir’in 95. Kurtuluş Yıldönümü’nü büyük bir coşkuyla kutladı.

Foça Kaymakamı Ali Çetin, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Foça Belediyesi Meclis Üyeleri, Protokol Üyeleri, Menemen Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Güral, geçmiş dönem Foça Belediye Başkanları, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları üyeleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ve Yunanistan’ın Midilli Adası’ndan gelen misafir ekipler, Foça Belediyesi Kursiyerleri, Foça Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibi, Foça Belediyespor Kulübü’nün yönetici, antrenör ve sporcuları, ilçede yaşayan motosiklet tutkunları, dalış ve yelken kulüpleri, Foçalılar ve Foça dostları, festival kortejinin coşkusunu hep birlikte yaşadı. Kortej geçişi esnasında, denizde yelken ve sörf gösterileri yapıldı.

Kortej yürüyüşüne büyük neşe katan Foça’nın simgesi ‘Akdeniz Foku’ maskotu ve Antik Phokaia’nın simgesi ‘Horoz’ maskotu, küçük-büyük herkesin ilgi odağı oldu. Tarihi Yel değirmeni, taş ev, balık-mangal maketleri ile yavru fok, Kybele teknesi tayfası ve folklorik kıyafetler giyen Foçalı küçüklerin geçişi, büyük beğeniyle izlendi.

Foça Athena Tapınağı Kazı Alanı’nın giriş kapısında sona eren kortej yürüyüşünün sonunda Festivalin Açılış Töreni yapıldı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve vatan uğruna canını veren tüm şehitler anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından, Güney Deniz Saha Komutanlığı Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı söylendi.

Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, festivalin açılış konuşmasını yaptı. Başkan Demirağ konuşmasında; ‘‘Her yıl olduğu gibi 11 Eylül’ü, Foça’mızın doğum gününü hep birlikte festival coşkusuyla kutluyoruz. Bu yılda coşacağız! Kültür ve sanat etkinliklerinde yeni ufuklarda gezineceğiz. Foça, kültür ve sanat kenti olma yolunda hızla ilerliyor. Tarihi dokumuzun önemi hepimizin yüreğine adeta kazındı. Tarihimize sahip çıkmak ana görevimiz oldu. Bu yaz döneminde konuklarımız hızla arttı. Tercih edilen bir turizm kenti olmayı başarıyoruz. Bu yolculukta sizler her zaman yanı başımızda olarak bizlere güç veriyorsunuz sevgili dostlar! Ne mutlu ki Foça’da güçlü bir sivil toplum kuruluşları dayanışması var. Tüm aktivitelerde hep birlikteyiz. En güzel gökyüzü altında, en güzel denizle, en güzel havayı hep birlikte soluyoruz. Foça’da yaşamak bence bir ayrıcalıktır. Deniziyle, balığıyla, özgürlüğüyle, inanılmaz doğası ve tarihi güzellikleriyle; Foça çağırır adeta! Hele de efsane Karataş’ımıza basarsanız bir daha Foça’dan ayrılamazsınız. Karataş öyküsünü sizlere anlatmıyorum. Yaşayın ve hissedin! Sevgili dostlar, 10. Foça Uluslararası Kültür Sanat ve Balıkçılık Festivali’ne hoş geldiniz, sefalar getirdiğiniz. Çok renkli, dolu dolu bir festivali hep birlikte huzurla yaşamamızı diliyorum. Sağ olun, var olun!’’ dedi.

Ardından, Midilli Halk Oyunları Ekibi, Foça Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu ve Foça Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Ekibi gösterilerini sundu.

Halk oyunları gösterileri sonrasında, Dünyaca ünlü Opera Sanatçısı Hakan Aysev’in verdiği konseri iki bin dolayında vatandaş izledi.

‘Türkiye’nin Pavarottisi’ olarak tanınan ünlü tenor Hakan Aysev; Foça Athena Tapınağı’nın büyüleyici atmosferinde muhteşem bir konser verdi. Hakan Aysev, yaklaşık iki saat süren konserinde; opera eserleri, napolitenler, Dario Moreno, Tanju Okan ve Barış Manço şarkılarını, Türk Müziği Klasiklerini ve ‘O sole mio - O benim güneşimdir’ isimli eseri, Ulu Önder Atatürk’e ithafen seslendirdi. Aysev; ‘‘Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün var ettiği Cumhuriyet Güneşi, sonsuza dek bizim ışığımız olarak kalacaktır’’dedi.

Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Hakan Aysev ve birlikte sahne aldığı eşi Banu Aysev’e teşekkür çiçeği ve plaket sundu.
290Son eklenen Haberler
- Bağarası Spor 1. Amatör Küme’ye yükseldi
- Foça’da 19 Mayıs kutlamaları
- Foça’da Engelliler Haftası etkinliği
- Saklıbahçe Sanat Evi Bağarası’nda şube açtı
- Foça, Reha Midilli’yi andı
- Sevgiye engel yok
- Bağarası’nda Doğal Ürünler Bahar Şenliği
- Foça’da Hıdrellez büyük coşkuyla kutlandı
- Foça Belediyesi sporcusu Engelli Boccia’da Türkiye şampiyonu oldu
- ‘‘Eyvah Nadir’’ oyunu 4 Mayıs Cuma günü Foça’da sahneleniyor
- Foça’da Yaratıcı ve Yenilikçi Küçük Bilim İnsanları Etkinliği düzenlendi
- Bağlama Kursu öğrencileri konseri
- Uçurtma Şenliği 28 Nisan’da
- Foça Uluslararası Çocuk Şenliği
- Foça Belediyesi Çocuk Evi’nde 23 Nisan coşkusu
- Foça 4. Geleneksel Çocuk Oyunları başladı
- Turizmde Türk-Yunan Sınır Ötesi İşbirliği paneli 18 Nisan’da
- Barış için kano yolculuğu
- Cihan Demirci'den 40 Yıllık Anılar Söyleşisi ve İmza Günü 20 Nisan'da Foça'da...
- Foça 2. Uluslararası Çocuk Şenliği 20-24 Nisan’da

  Siren Kayalıkları
  Foça Tarihi
  Foça Balık Restoranları
  Rasgele Balıkçı
  Foça Harita / Ulaşım

  .:: Yazarlar
  .:: Aşçı Fok'un Mutfağından
Slow Food Foça Zeytindalı Birliği Başkanı Gül Girişmen'in vefatı
Foça Slow Food Zeytindalı Conviumu kurucu başkanı Gül Girişmen’in vefatını üzüntüyle öğrenmiş bulunu...
  .:: Mizah
Çenesuyu   
SAÇMASAPANAŞK
  .:: Yazılar
TÜRKİYE’DE OTEL AÇMAK, OTELCİ OLMAK ZOR ZANAATTIR
ELİF'ce   
ÇİĞ KALMIŞSA YÜREK MÜSAADE İSTEYİP KALKMAK GEREK
KARAYİPLERİN EN RENKLİ ADASINDA KISA BİR YOLCULUK HİKAYESİBooking.comBooking.com 2485

* Yazıların sorumluluğu yazarına aittir.
* FocaFoca'da yer alan yazı ve görsellerin, herhangi bir biçimde alınarak basılı ve/veya internet ortamında basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
* Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. focafoca.com harici linklerin sorumluluğunu almaz
* "Otel Arama" ve "Otel Rezervasyonu" hizmeti, Amsterdam / Hollanda merkezli Avrupa'nın lider online otel rezervasyonları şirketi booking.com tarafından sağlanmaktadır.

* Yasal Uyarı
    © FocaFoca.com tüm hakları saklıdır.   (03/2005)   


Tasarım ve Uygulama FocaFoca.com