ISSN 1308-8483

                   
Ana Sayfa
Foça
Haberler
Yazarlar
Galeri


Foça’da Belgesel Film Akşamı

   .:: Haberler


  Yayın Tarihi: 21.3.2019    


Foça’da Belgesel Film AkşamıUsta Yönetmen Yurdakul Kabasakal’ın çektiği eserlerden örneklerin sunulacağı Belgesel Film Akşamı 22 Mart Cuma günü Foça’da gerçekleşecek.

Foça Belediyesi’nce düzenlenen Yurdakul Kabasakal-Belgesel Film Akşamı’nda; ‘Festival Fokai’, ‘Foça Foça 80’, ‘Balıkçının Gözyaşları’, ‘Her Kıyı Ayrı Bir Yaşam’, ‘Komutan Fokus’un Fokları’ ve ‘Minik Badem Foça’dan Geçti’ isimli filmlerin gösterimi yapılacak.

1982 yılından beri Foça’da yaşayan Kabasakal’ın Belgesel Film Akşamı gösterimleri için seçtiği filmler; Foça’nın doğal, arkeolojik, turistik ve kültürel özelliklerini anlatıyor.

Film gösterimlerinin, Foça için çok özel bir kültür-sanat etkinliği olacağına işaret eden Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Foçalıları ve sanatseverleri Yurdakul Kabasakal-Belgesel Film Akşamı’na davet etti.

Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’ndeki Yurdakul Kabasakal-Belgesel Film Akşamı, 22 Mart 2019 Cuma günü, saat 18.30’da başlayacak.

Belgesel Film Akşamı gösterimleri

*‘Festival Fokai’ (1979) - Geleneksel Foça Festivali’nin, eldeki araştırma bilgilerine göre Antik Phokaia’nın yaşamı ile özdeşleştirilerek anlatımıdır. Yabancı Televizyon Kanallarında yayınlanmıştır.

*‘Foça Foça 80’ (1980) - Foça’nın doğal, arkeolojik ve turistik özelliklerini anlatan Türkçe ve Almanca sözlü bir belgeseldir. Alman Televizyon Kanallarında yayınlanmıştır.

*‘Balıkçının Gözyaşları’ (1989) - Halen Foça’da yaşayan bir balıkçı ile oğlunun öyküsünü anlatan dramatik bir yapım olup, TRT ve Yabancı Televizyon Kanallarında yayınlanmıştır.

*‘Her Kıyı Ayrı Bir Yaşam’ (1991) - 14 bölümden oluşan serinin iki bölümü, Foça ve yöresinin; coğrafi, arkaik, kültürel ve turistik özelliklerini dramatik öykülerle anlatır. Kabasakal’ın kendi teknesi ile çekimleri 2 yıl süren Her Kıyı Ayrı Bir Yaşam filmi; Doğu Karadeniz’de Sarp Hudut Kapısından başlayıp, Güneydoğu Akdeniz’de Samandağ Kıyı Sınır Kapısına dek süren bir yolculuğun: hava, deniz, kıyı ve sualtı öyküsünü anlatan, denizcilere de rehber olabilecek bir yapımdır. TRT ve yabancı televizyon kanallarında halen yayınlanmaktadır.

*‘Komutan Fokus’un Fokları’ (1992) - Antik Fokai, bugünkü Foça’ya adını veren Fokus’un Foça’sında yaşayan fokların öyküsünü anlatan bir yapım olup, yabancı televizyon kanalları ve TRT tarafından yayınlanmıştır.

*‘Minik Badem Foça’dan Geçti’ (2008) - Didim’de kolonisinden ayrılmış olarak bulunan yavru fokun, SAD-AFAG üyeleri tarafından büyütülüp Bodrum’da doğaya bırakılan Akdeniz foku ‘Badem’in belgeselidir. Filmde, Badem'in kurtarılması, bakımı, beslenmesi, Foça’daki misafirliği ve doğal ortamına salınması aşamaları yer almaktadır.

Yurdakul Kabasakal

Hacı Ali Yurdakul Kabasakal, 29 Aralık 1941 tarihinde Elazığ’da doğdu. Ankara Üniversitesi, Basın Yayın Radyo-Televizyon ve Gazetecilik Yüksekokulu mezunudur. 1971-1972 yılında TRT Ankara Televizyonu, Film Seslendirme Şube Müdürlüğü’nde Seslendirme Yönetmeni olarak göreve başladı. TRT’de ilk kez yabancı dizi filmlerinin seslendirme yönetmenliğini yaptı. 1973 yılında başlayan, Cumartesi Kuşağı olarak hazırlanan ve ağırlığı canlı yayın olan hafta sonu programında yapımcı, yönetmen olarak müzik, magazin ve eğitim programları yaptı. 1975 yılında çocuk belgeselleri yapmak üzere Çocuk Yayınları Şube Müdürlüğü’ne tayin edildi. Kurum içi prodüktör eğitimi sınavını Üstün Başarı Belgesi alarak bitiren Kabasakal, altmış gün süren bir eğitim için Berlin SBF Televizyon Kanalı’na gönderildi. Yurda dönüşünde Eğitim ve Kültür Yayınları Şube Müdürlüğü’ne atandı. 1982 yılında, kendi isteği ile TRT Kurumu’ndan ayrılan Kabasakal, halen İzmir’in Foça ilçesinde yaşamaktadır. Evlidir. Yine aynı yılda, yapımında özellikle çalıştığı yat tipi 14 metrelik teknesiyle deniz turizmi ve araştırmaları ile uğraşının yanı sıra TRT Televizyonu’nda ve özel prodüksiyon şirketlerine film yapmıştır. Filmleri, pek çok ödül almış ve yabancı televizyon kanallarında gösterilmiştir. Yurdakul Kabasakal, Foça ve yöresinin bilinmeyen özelliklerini araştırmakta ve yeni yapımlar hazırlamaktadır.
2043Son eklenen Haberler
- 1. Foça Caz Günleri 31 Ağustos - 2 Eylül’de
- Ceyl’an Ertem 25 Ağustos Pazar akşamı Foça’da
- Foça Belediyespor ilk çalışmasını yaptı
- Foça Cittaslow birliğine üye olma sürecinde
- Foça’daki arkeolojik çalışmalar değerlendirildi
- Foça Kitap Günleri başlıyor
- İzmirliler bayramda toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanacak
- Çınar Kardeşler 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları kotasını aldı
- “Tarihe Saygı/Yerel Koruma” ödülleri için başvurular başladı
- Çevre katliamları Foça’da da protesto edildi
- Foça’ya bir mavi bayrak daha
- Foça’da su şebekesine tarihi yatırım
- Beşkapılar’da 5 Gece, Phokaia Bağımsız Film Günleri
- Foça Belediyespor’da yerli dönem
- Foça’da fotoğraf sergisi ‘Elimin İzi’
- Kadınca Kararınca Foça-Bağarası’nda açıldı
- Foça El Emeği Takı Grubu 10. sergisini açtı
- Foça’da Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlama programı
- Foça Kent Konseyi Başkanlığına Özlem Duvan Temizel seçildi
- Foça Turizm Fakültesi’nde mezuniyet sevinci

  Siren Kayalıkları
  Foça Tarihi
  Foça Balık Restoranları
  Rasgele Balıkçı
  Foça Harita / Ulaşım

  .:: Yazarlar
  .:: Aşçı Fok'un Mutfağından
Nasıl kilo veriyorum
Seramik tabaklar: Koncagül Ağaoğlu.


Çok ilginç insanlarım var benim. Kimilerini...

  .:: Mizah
Çenesuyu   
ZAMAN HEP TEMMUZ
  .:: Yazılar
Aramıza Hoş Geldiniz Genç Meslektaşlarım!
Portreler   
SONUNA KADAR TUTKUN
ELİF'ce   
AŞK’A MEKTUP YAZACAKSAN!

Booking.com 14457

* Yazıların sorumluluğu yazarına aittir.
* FocaFoca'da yer alan yazı ve görsellerin, herhangi bir biçimde alınarak basılı ve/veya internet ortamında basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
* Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. focafoca.com harici linklerin sorumluluğunu almaz
* "Otel Arama" ve "Otel Rezervasyonu" hizmeti, Amsterdam / Hollanda merkezli Avrupa'nın lider online otel rezervasyonları şirketi booking.com tarafından sağlanmaktadır.

* Yasal Uyarı
    © FocaFoca.com tüm hakları saklıdır.   (03/2005)   


Tasarım ve Uygulama FocaFoca.com