ISSN 1308-8483
Foça OtelleriFoça'da KonaklamakFoça, kendi kendineliği içinde emsallerinden iki adım önde bir balıkçı kasabasıdır. Turizm kasabası kimliği, Foça'nın üzerinden emanet elbise gibi kayar gider, turizm kim Foça kim diye sorarız bazen; çünkü, turizmin klasik tanımına sığmayan bir Foça'dır söz konusu olan.

Doğal ve yapısal sit alanlarıyla turizmin kalıplaşmış dişlilerine takılmamış, günümüze dek korunagelmiş bakir bir cennet olan Foça, konaklamak isteyen misafirlerini de kendisi gibi butik anlayışla işletilen küçük otelleriyle ağırlar.

Kıyı yerleşimlerinin bir çoğunda, o yörenin müteşebbisleri öyle konaklama yerleri inşa ederler ki, ortaya çıkan otel ya da tatil köyü o kasabanın önüne geçmiş olur. Beş altı yıldızlı konaklama yerleşkesinin cafcaflı cazibesi, oraya gelmek isteyenin çoğu zaman kafasını karıştırır. Oysa Foça için böyle bir şey söz konusu değildir. Foça; kendisi gibi naif ve küçük otelleriyle, konaklamak üzere gelen misafirlerini, doğal cennet örgüsü içinde sarıp sarmalar.

Lüks ve konfora itirazımız olabilir mi? Elbette hayır, ekonomik durumunuzun belirlediği lüks konaklama ihtiyacının bütün seçeneklerini işaretleyebilirsiniz Foça'da.

Foça, lüks otelleriyle, devasa tatil köyleriyle anılamayacak kadar kendine özgü bir cennettir. İnsan eliyle yapılagelmiş bütün güzellikleri bir çırpıda yerle bir eden doğal atmosferi, Foça'nın Butik Şehir avantajını her gelene cömertçe sunar. Artı değerler ile özünde çok da bir şeyleri değişime uğratmayan Phokaia Antik Kenti Foça'da konaklamak farklı bir cennette uyanmaktır.

Foça'da yaz ve kış ayrımı yapmak, Herodot Baba'ya haksızlık olur, kış güneşine, balıkçılarına, mutlulukla gerinen kedilerine ve nemsiz iklimine haksızlık olur, daha da önemlisi; siz misafirlerimize, gezginlere, yolda olup kendini arayanlara büyük haksızlık olur. Foça, her mevsim ve her iklimde size tatlı sürprizler sunmaya her daim hazırdır, tıpkı yüzyıllardır olduğu gibi.

Ege'ye özgü sıcaklıkla, isteklerinizi karşılamaya hazır güler yüzlü insanların işlettikleri küçük otellerde konaklamak, belleklere yer eden tatlı anılar biriktirmek açısından eminim farklı bir deneyim olacaktır. Bir Foça sabahına uyanmanın ruha iyi gelen dinginliğini henüz yaşamadan bilebilir misiniz?

Hadi ben de her şeyi yazmayayım da keşfedilecekler sizin olsun. Önümüzdeki hafta, yok yok gelecek ay bir hafta sonu, hani ona sürpriz yapacaktınız? Belki de daha yakın bir gün, neden olmasın?

Bekliyoruz...

Nurdan ÇAKIR TEZGİN


156890   |   Hakkımızda    |    İletişim    |    Yasal Uyarı    |


    © FocaFoca.com tüm hakları saklıdır.   (03/2005)