ISSN 1308-8483

                   
Ana Sayfa
Foça
Haberler
Yazarlar
Galeri


Gencelli’de yaşanan çevre felaketi isyan ettirdi

   .:: Haberler


  Yayın Tarihi: 1.10.2019    


Gencelli’de yaşanan çevre felaketi isyan ettirdiYenifoça Gencelli sahilinde, 2018 Eylül ayında meydana gelen çevre felaketinin bir benzerinin yaşanması, Foçalıları isyan ettirdi.

Foça Belediye Başkanlığı, Cumhuriyet Halk Partisi Foça İlçe Başkanlığı, Foça Kent Konseyi Başkanlığı ve Foça Çevre Platformu ve Yenifoça Forum; Yenifoça Gencelli sahilinde meydana gelen kirlilik için 30 Eylül Pazartesi öğle saatlerinde, Foça Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduktan sonra, olayın meydana geldiği yerde basın açıklaması yaptı.

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, Cumhuriyet Halk Partisi Foça İlçe Başkanı Baran Gezmiş Yıldırım, Foça Kent Konseyi Başkanı Özlem Duvan Temizel, Foça Çevre Platformu ve Yenifoça Forum üyeleri ve çevreciler, çevre felaketi karşısında yaşadıkları kaygı, üzüntü ve tepkilerini dile getirdi.

5393 Sayılı Belediyeler Kanunu’na göre, belde halkının huzur, esenlik ve sağlığı için gereken önlemleri almak görevi ile yükümlü olduklarının altını çizen Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz; ‘‘Türkiye’nin ve İzmir’in en güzel ilçelerinden biri olan Foça’nın doğasının katledilmesine seyirci kalamayız. Bu kirlilik geçen sene de yaşanmıştı. Buradaki temizlik çalışması, 40-50 kişi ile göstermelik biçimde yapılıyor. Asıl önemli olan çevre felaketini hiç yaşatmamaktır. Foça’nın turizmi baltalanmaktadır. Burada yaşayan insanlar var. Denize, çevre ve insan sağlığına değer veren bir belediye var. Biz her sene bu sıkıntıları çekmek zorunda değiliz. Bu felaketin sorumlularının yargılanmasını istiyoruz. Çevre ve toplum sağlığını tehdit eden faktörlerin tamamen ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz.’’ dedi.

Basın açıklaması:

Merhaba, Gencelli bölgesinde yaşanan son gelişmeler; 25 Eylül 2018 Çarşamba sabah erken saatlerde tüm bölgede genizleri yakan bir petrol kokusu yayıldı, Yenifoça’dan Çakmaklıya kadar olan geniş bir bölgede hissedilen bu kaynağı belirsiz koku bölgede yaşayan insanlar tarafından sosyal medyada paylaşılmıştı. Her geçen gün artan koku hakkında resmi bir açıklama yapılmaması kokunun kaynağının belirsiz olması bölge insanlarını giderek endişeye sevk etmiştir. Zaman zaman farklı bölgelerde çekilen fotoğraflar denizde kaynağı belli olmayan bir sızıntıyı belgelemekteydi. Bölgede balıkçılardan gelen bilgiler de durumu teyit etmekteydi. 29 Eylül günü nihayet petrol atığı olduğu tahmin edilen kirlilik Gencelli sahiline vurunca bölge halkının günlerdir şikâyetçi olduğu kokunun bu kirlilikten kaynaklandığı anlaşıldı. 25 Eylülden beri halkın şikâyetlerine kayıtsız kalan resmi makamlar 29 Eylül itibarı ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri nezaretinde NRC firması deniz temizleme çalışmalarına başladı. Görüşmelerimiz sonucunda kesin bir bilgiye halen ulaşılmış değildir. Çeşitli söylentiler arasında bazı endüstri şirketlerinin arıtma depolarının taştığı ifade edilmiştir ancak teyide muhtaçtır. 30 Ağustos 2018 günü bölgede yaşanan petrol faciası için o dönemde önlemlerin yetersiz olduğu bizler tarafından ifade edilmiş, böylesine hassas bir bölgede alınması gereken önlemler basına yansımıştı. Çevre kirliliği konusunda hassas bölge olan Aliağa - Foça bölgesinde 24 saat esası ile havadan kontrol sistemleri dahil acil durumlarda kullanılmak üzere ekip ve ekipman bulundurulması gerekirken görüldü ki halen herhangi bir önlem alınmamış ve bölge kaderine terk edilmiş durumdadır. Geçtiğimiz aylarda cüruf alanında meydana gelen yangınlar için hem STK’lar hem de Foça Belediyesi suç duyurusunda bulunmuştu. Bugüne kadar bu suç duyurularının neticesine dahi ulaşamadık. Yıllardır ifade ettiğimiz gibi bölgede bir acil eylem planı hazırlanmalı, bölgede yeni tesislere izin verilmemeli, mevcut tesisiler rehabilite edilmeli ve sürekli kontrol altında tutulmalıdır. Bölgedeki hava ölçüm istasyonlarının verilerine ulaşılamamaktadır, ya da halktan gizlenmektedir. Bölgede giderek artan kirlilik canlı hayatını tehdit eder hale gelmiştir. Önlem alınması için toplu ölümlerin mi olması beklenmektedir. Aliağa sanayi bölgesi bir İKLİM SUÇ MAHALLİDİR. Aliağa temizlenmeden İzmir temizlenmez.
1175Son eklenen Haberler
- Foça’da yelkenciler Atatürk Kupası için yarıştı
- Foça ve Yenifoça’da Ata’ya Saygı Yürüyüşü düzenledi
- Özlem dolu 81 yıl
- Foça’da ‘‘Cittaslow’’ çalışmaları sürüyor
- Yenifoça’da Atatürk heykelinin açılışı yapıldı
- Foça’da Cumhuriyetin 96. yılı coşkusu
- İzmir’de tam bilet fiyatı artırıldı, öğrenci biletine indirim yapıldı
- 2. Foça Uluslararası Arkeoloji ve Kültürel Miras Belgesel Film Günleri
- Bilimler Köyü için protokol imzalandı
- Gencelli’de yaşanan çevre felaketi isyan ettirdi
- Yerel ürünler pazarında Sonbahar Şenliği
- Bağ-Kent Foça ilk maçında kazandı
- VIII. Karataş Briç Festivali sona erdi
- 1. Phokaia Çocuklar Futbol Turnuvası sona erdi
- “Tarihe Saygı”ya 23 ödül
- Opera Italiana Academy, Foça’da eğitim ve konserler verecek
- Foça’nın Kurtuluş Günü’nde büyük coşku
- Çocuk Evi’nde açılış sevinci
- Foça’da yeni eğitim ve öğretim yılı başladı
- Foça, İzmir Enternasyonal Fuarı’nda

  Siren Kayalıkları
  Foça Tarihi
  Foça Balık Restoranları
  Rasgele Balıkçı
  Foça Harita / Ulaşım

  .:: Yazarlar
  .:: Aşçı Fok'un Mutfağından
Aşçı Fok'tan Sarıkız Şerbeti
Ekofest 2019 için hazırlanan Sarıkız Şerbeti

Ekofestival alanında o gün pek çok kişi...

  .:: Mizah
Çenesuyu   
DURUMUM HASSAS
  .:: Yazılar
Viyana ‘dan Cennet’e iki saatte gidilir.
Portreler   
SEN UÇMAYI HATIRLA
ELİF'ce   
KADINSIN ALIŞIRSIN!1
KAZ DAĞLARI'NA SELAM OLSUN!

Booking.com 12681

* Yazıların sorumluluğu yazarına aittir.
* FocaFoca'da yer alan yazı ve görsellerin, herhangi bir biçimde alınarak basılı ve/veya internet ortamında basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
* Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. focafoca.com harici linklerin sorumluluğunu almaz
* "Otel Arama" ve "Otel Rezervasyonu" hizmeti, Amsterdam / Hollanda merkezli Avrupa'nın lider online otel rezervasyonları şirketi booking.com tarafından sağlanmaktadır.

* Yasal Uyarı
    © FocaFoca.com tüm hakları saklıdır.   (03/2005)   


Tasarım ve Uygulama FocaFoca.com