ISSN 1308-8483

                   
Ana Sayfa
Foça
Haberler
Yazarlar
Galeri


Taksim Gaz Festivali

  Yayın Tarihi: 3.6.2013    


Taksim Gaz Festivali

Taksim Gaz Festivali, çadırlı nöbet tutan gruba polisin, “Arkadaşlar, mangal yapmayın. Yangın çıkarsa sorumluluk kabul etmeyiz” şeklindeki ikazıyla başladı. İkaza aldırmayan ve durmadan göbek atan nöbetçi grup, “Ağaçları kestirmeyiz” diyerek, genel ahlaka mugayir bir şekilde ağaçlara sarıldı. Bu arada yetkililer, “AVM nereden çıktı? Sadece bir öteleme çalışması yapıyoruz” şeklinde bir açıklamada bulundu. Gruptakiler ise, polisin fazla ötelediği gerekçesiyle tepki gösterdi. Polis de, TOMA araçlarındaki suyu göstericilerden esirgemedi. Ağaçlara sıkı sıkıya sarılan kişileri çözmek amacıyla biber gazı da kullandı. Böylece ortam şenlendi. Hiç kimse, “AVM varken, ağaç gölgesinde serinlemekte neymiş?” diyemedi. Bazı eylemciler, zıplayarak biber gazı fişeklerine kafa attı. Hatta “Matrix” filminde olduğu gibi plastik mermileri elleriyle havada yakalayanlar oldu. Haliyle kendi isteğiyle yaralandılar. Hem polise karşı geleceksin, hem de ambulans isteyeceksin, olmaz böyle. Kim bilir, kaç kişi kafa travması geçirdi. Yetkililer yine de geçmiş olsun dileklerini iletmeyi ihmal etmedi. Yaralılar uyandıkları zaman bu dilekleri hatırlayacaklar mı, bilinmiyor.

Müdahale sonrası gruplar, “Ayaklarımız uyuştu, biraz yürüyelim” diyerek, Harbiye ve İstiklal Caddesi yönünde dağıldı. Bir grup ise, yanlarında getirdikleri minder ve taburelere oturarak, Taksim Meydanı’nda oturma eylemi yaptı. Gruptakiler, polisin tazyikli suyuyla karşılaşınca “Maşallah, evdeki çeşmelerde bile bu tazyik yok…” şeklinde görüş belirterek, başını sabunladı. Bazı polisler, gözaltına aldıkları vatandaşlar ile hatıra fotoğrafı çektirirken, “Sorguda görüşürüz” dedi. Gaz Festivali’ne katılan turistler ise, “Ohh my God! Ben var turist, sen sıkıyor gaz…” diyerek polise sitem etti. Çünkü polisler, “İlaçlanmadık yer kalmasın” düşüncesiyle Metro İstasyonu’nu da gazlamıştı. Muhalefete mensup bir milletvekili, “Gazı kesin, ozon tabakasındaki delik büyüdü” demek amacıyla Doğalgaz Acil Hattı'nı aradı. Doğal olarak, ekiplerin, ‘Ben Buradan Atlarım’ isimli programı izlemekte olduğunu öğrendi. Durum böyle olunca gitti kalabalığa karıştı. Kalabalığa kalabalıklar karıştı. Kalabalık, gaza alıştı. Böylece gaz, vız geldi, tırıs gitti. Taksim Gaz Festivali’nin 4. gününde polis ekipleri göstericilere, “Ne haliniz varsa görün” diyerek, otobüslerine binip gitti. Vatandaş halay çekti. Sonra rock grubu Duman, festivaldeki yerini alıp, şu şarkıyı söyledi:
“Biberine gazına, copuna sopasına, tekmelerin hasına, eyvallah, eyvallah…”

Ve her yer Taksim oldu…

Eğlence sona erdi…


Ahmet Zeki YEŞİL2113

  Siren Kayalıkları
  Foça Tarihi
  Foça Balık Restoranları
  Rasgele Balıkçı
  Foça Harita / Ulaşım

  .:: Yazarlar
  .:: Aşçı Fok'un Mutfağından
Aşçı Fok'tan Sarıkız Şerbeti
Ekofest 2019 için hazırlanan Sarıkız Şerbeti

Ekofestival alanında o gün pek çok kişi...

  .:: Mizah
Çenesuyu   
DURUMUM HASSAS
  .:: Yazılar
FOÇA TURİZMİNDE BİTMEYEN SANCILAR
Portreler   
Karanlığın Aydınlıktır Senin
ELİF'ce   
KADINSIN ALIŞIRSIN!1
KAZ DAĞLARI'NA SELAM OLSUN!

Booking.com 7700

* Yazıların sorumluluğu yazarına aittir.
* FocaFoca'da yer alan yazı ve görsellerin, herhangi bir biçimde alınarak basılı ve/veya internet ortamında basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
* Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. focafoca.com harici linklerin sorumluluğunu almaz

* Yasal Uyarı
    © FocaFoca.com tüm hakları saklıdır.   (03/2005)   


Tasarım ve Uygulama FocaFoca.com