ISSN 1308-8483
QUTIO'DA ÇEVRE GEZİSİ / Güzin TÜMER
Güzin TÜMER    
  Yayın Tarihi: 9.8.2013    


QUTIO'DA ÇEVRE GEZİSİ

Quito bilindiği üzere Ekvador'un başkenti. Eski bölümü hariç her büyük şehir gibi... Quito'ya yakın çok güzel yerler var. Bunlardan biri Mindu. Quito'ya iki saat mesafede.. Amazon bölgesine geçiş yeriymiş. Küçük yemyeşil bir kasaba.. Orkideleri, kelebekleri ve şelalesi ile ünlüymüş. Mindu'dan birkaç fotoğraf..


Bu fotoğraf kelebek çiftliğinden..Kendini doğada korumak için bir yandan baykuşu öbür yandan kanatlarının alt kısmı ile yılanı andırıyor.Şimdi de bir orkide cinsi... Gerçekten görülmeye değerdi. Heyecanlandırıcı..Birkaç da farklı çiçek... bunlardan birinin adı ayakkabı çiçeğiymiş. Bilin bakalım... Hangisi?

Benim şimdiye kadar bu gezide çok şanslı olduğum söylenebilir. Buraya gelmeden önce facebook kanalıyla tanıştığım insanlar gerçekten hem çok nazik hem de beni mutlu etmek için çok çaba sarfetti. Onlarla Ekvador'u tanımak hem çok büyük şans hem de çok büyük kolaylıktı. Mindu'ya Domenic'in arabasıyla gittik. Nefes kesici bir yolculuktu. Burada yolların çok güzel olduğunu söyleyebilirim. Üçüncü dünya ülkesi gibi değil. Mindu'yu Domenic ve kız kardeşi ile gezdim. Birlikte ilkel bir teleferikle şelaleye gittik. Nasıl tanımlayacağımı bilemediğim bir yeşillik içinde..Bir fotoğrafta şelaleden.Biraz da yemek kültüründen söz edeyim. Sabah kahvaltısında mutlaka doğal meyva suyu veriyorlar. Yaygın olan yumurta ve mısır unu ile hazırlanmış hafif şekerli yumuşak bir kek gibi bir şeyi sanırım ekmek gibi kullanıyorlar. Meyva suyu olmazsa olmazlardan.. Çok lezzetli fakat bana biraz dokundu. Şimdi her ikram edilen yerde içmiyorum. Ekvadorlular her an içiyorlar. Bu meyva suları çeşit çeşit...Ben geldiğimden beri birkaç kez balık yedim. Kimisini yaprağın içinde ızgara yapıyorlar. Asma yaprağına sarılmış sardalye gibi.. Bazen balığı değişik bitkilerde pişiriyorlar.

Bu da bir çeşit böcek ızgarası... Aslında canlısı solucan gibi gözüküyordu. Bir kovanın içinde toprağa karışmış bir şekilde canlı tutuyorlar. Sonra kızartıyorlar. Doğruyu söylemek gerekiyorsa çok fena gözüküyorlardı.

Bir başka yemek.. "Ceviche camaron". Bu yemeğin Peru versiyonu da var. Balıkla ya da karidesle yapılan sebzeli bir yemek... Soğuk servis ediliyor.Gene başka bir bilgi, kremalı çorbaları patlamış mısırla ikram ediyorlar. Patlamış mısır çorbanın üzerine konuyor. Aslında sofralarında ekmek yok. Ekmek yerine pilav. Az yağla pişmiş ama lezzetli.. Bir başka şey her şekilde masada bulunan yeşil muz kızartması.. Patates kızartmasından pek bir farkı yok. Anladım ki yeşil muz buranın patatesi... Pilav ise ekmeği..Bir başka ziyaret ettiğim yer Otavalo... Otavalo yöreye özgü şeylerin satıldığı büyük bir market... Aslında ucuz ama oraya turla gidildiğinde ödenmesi gereken para Avrupa standartlarında... Onun için ucuz olmuyor. Neyse ben yine giderek üstüme düşeni yaptım. Birkaç fotoğraf da oradan...

Daha önce de söylediğim gibi Ekvador, volkanlar, şelaleler, göller, ormanlar ülkesi... Otavala yakınından bir şelale fotoğrafı...Diğer bir yer Banos... Banos Quito'ya üç saat uzaklıkta bir başka Amazon bölgesine geçiş noktası. Dumanı tüten volkanı, sıcak suları ile ünlü. Ben gittiğimde çok yağmurluydu. Dolayısı ile çok fotoğraf çekme şansım olmadı. Akıllara durgunluk verecek bir şelale vardı. Şimdi oradan birkaç fotoğraf...Banos'a Quito'da tanıştığım genç arkadaşlarımla gittim. Günü termalle açtık. Yağmurun altında şelaleyi seyrederek sıcak su içinde olmak da ayrı bir keyif. Öğleden sonra büyük bir şelaleyi ziyaret ettik. Ürkütücü.. Akşam “el cielo" gökyüzü anlamına gelen Kafe'ye gittik Bulutların arasında bir kafe. İşte bana orayı gezdiren genç arkadaşlarımla bulutların üstünde...Banos açık hava sporları ile ünlü. Birçok turizm acentası var. Fiyatlarla ilgili kısa bir bilgi vereyim. 8-10 Amerikan Doları civarında kalmak mümkün. Otobüsler çok ucuz. Yaklaşık bir saatlik yol 1,5 - 2 Amerikan Doları civarı. Yemek 4-10 Amerikan Doları arası gibi... Şimdi kaldığım yerde geceliğine 8, sabah kahvaltısına 3, akşam yemeğine 3,5 Amerikan Doları ödüyorum. Balık ve deniz ürünleri oldukça ucuz. Şimdilik bu kadar olsun. Şimdi Amazon bölgesindeyim. Çok sıcak değil ama nemli.. 20 Temmuz 2013 Amazon/Mishahualli/Shivipuno


Güzin TÜMER2956   |   Hakkımızda    |    İletişim    |    Yasal Uyarı    |


    © FocaFoca.com tüm hakları saklıdır.   (03/2005)