ISSN 1308-8483

                   
Ana Sayfa
Foça
Haberler
Yazarlar
Galeri


Tornatore'den bir başyapıt...

Esin ÇAKIR    
  Yayın Tarihi: 4.2.2014    


Tornatore'den bir başyapıt...


Ardı ardına o kadar güzel filmler izliyorum ki hangisini yazsam ve paylaşsam diye şaşırdım açıkçası.

Ama bu filmi mutlaka yazmalıyım; İtalya'nın önemli yönetmenlerinden biri olan Guiseppe Tornatore'nin 2013 yılında çektiği orijinal adı ''La migliore offerta'' olan, İngilizceye ''The Best Offer'' olarak çevrilmiş ''En iyi teklif'' diye tercüme edeceğimiz film beni benden etti.

Anlamı da antika müzayedelerinde satışa sunulan sanat eserlerine verilen en yüksek fiyat olarak değerlendirilebilir.

Karakter oyuncularının en başarılarından biri olan Geoffrey Rush'ın başrolünü üstlendiği bu film bence bir başyapıt düzeyinde.

Baştan sona ilginizi bir an bile eksiltmeyen bir dirilikte, içinde sanat, sanat eserleri, psikiyatri, heyecan, aşk, merak vs. ne ararsanız son derece kaliteli ve dozunda mevcut.Rush, çok iyi ve başarılı bir başrol karakteri oluşturmuş. Avustralyalı aktör, ''Shine'' filmiyle zaten piyasadaki bütün ödülleri toplayarak bir fenomen olmuştu. Burada da titiz ve fobik bir antika eksperi rolünü ustalıkla canlandırmış.

Çok zengin ve ileri derece obsesif bir sanat eserleri uzmanı Virgil Oldman kadınlarla olan ilişkisini farklı bir boyutta yaşamaktadır. Fakat bir gün onu da baştan çıkaran kendi gibi sorunlu bir bayan olacaktır. (Film Festivali kitapçığındaki gibi bir anlatım oldu ama...) İzleyecek olanlar için konuyu fazla açamıyorum, o zaman bütün esprisi kaçar.Virgil'in arkadaşı rolünde de her zamanki gibi filmlerin olmazsa olmazlarından Donald Sutherland (Şimdiye kadar kaç filmde oynadı acaba? Çok merak ediyorum.) yer almakta.Filmin final sahnesi Avrupa'nın en etkileyici şehirlerinden biri olan, benimde çok sevdiğim Prag'ta çekilmiş. Ve son derece etkileyici bir mekanda, sizi de acayip bir duygu karmaşası içinde bırakarak sonlanıyor filmimiz. Jenerik akıp giderken acaba mı sorusuna yanıt ararken buluyorsunuz kendinizi!...

İşte bütün bu yazdığım sebeplerden dolayı seviyorum ben sinemayı...
Size keyif veren bir film sona erdiğinde iç dünyanıza doluşuveren mutluluk... İşte böyle bir şey!
Esin ÇAKIR2087

  Siren Kayalıkları
  Foça Tarihi
  Foça Balık Restoranları
  Rasgele Balıkçı
  Foça Harita / Ulaşım

  .:: Yazarlar
  .:: Aşçı Fok'un Mutfağından
Nasıl kilo veriyorum
Seramik tabaklar: Koncagül Ağaoğlu.


Çok ilginç insanlarım var benim. Kimilerini...

  .:: Mizah
Çenesuyu   
ZAMAN HEP TEMMUZ
  .:: Yazılar
Aramıza Hoş Geldiniz Genç Meslektaşlarım!
Portreler   
SONUNA KADAR TUTKUN
ELİF'ce   
AŞK’A MEKTUP YAZACAKSAN!

Booking.com 14463

* Yazıların sorumluluğu yazarına aittir.
* FocaFoca'da yer alan yazı ve görsellerin, herhangi bir biçimde alınarak basılı ve/veya internet ortamında basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
* Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. focafoca.com harici linklerin sorumluluğunu almaz
* "Otel Arama" ve "Otel Rezervasyonu" hizmeti, Amsterdam / Hollanda merkezli Avrupa'nın lider online otel rezervasyonları şirketi booking.com tarafından sağlanmaktadır.

* Yasal Uyarı
    © FocaFoca.com tüm hakları saklıdır.   (03/2005)   


Tasarım ve Uygulama FocaFoca.com