ISSN 1308-8483
Amatör Gezgin’in Notları ve Turizmde Başarının Sırrı / Sebahattin Karaca
  Yayın Tarihi: 15.8.2016    


Amatör Gezgin’in Notları ve Turizmde Başarının Sırrı

Turizm mesleğini ve insanı sevmek demek, turizmde başarıya imza atmak demektir.

İnsan işini sevmeli ve sevdiği işi yapmalı. Ancak o taktirde başarılı olur. Mesleğe ilk adımı atmamın üzerinden elli yıldan fazla bir zaman geçti ve ben hala, sanki bugün otel açıyormuşum gibi heyecanlıyım. Bu heyecanımı her sabah evden işime gelirken yüreğimde hissederim. Bu bağlamda yarım asırdır işimin hakkını vermeye çalışırım. Bunun yanı sıra Özellikle Foça’nın ve tüm Türkiye’nin turizmini yakından takip ederim. Aynı zamanda Mısır’dan Portekiz’e, Moskova’dan Singapur’a kadar cereyan eden turizm hareketliliğini yakından takip ederim. Bununla beraber içinde yaşadığım bölgenin tarihine ilgi duyar araştırırım. Her şeyi okur, yazar çizerimde, gel ve lâkin bu konularda kendimi anlatırken zorlanırım.

Fakat bir gün biri çıkar gelir. Müşteri gibi otele girer. Birkaç gün kalır. Size hiçbir şey hissettirmez. Yer, içer, gezer, dolaşır. Bir-iki küçük notlar alırken görürsünüz kendisini ve bu notların niçin alındığını o an düşünmez sizin için olduğunu anlamazsınız. Fakat bir gün, bir güzel sürprizle karşılaştığınızda, işte o zaman niçin o inceden inceye bir şeylerin süzülüyor, inceleniyor ve değerlendiriliyor olduğunu anlarsınız.

Bu bağlamda Amatör Gezgin’in bizler için kaleme aldığı yazıyı, satırına ve kelimesine dokunmadan sizlerle paylaşmayı, olduğu gibi sizlere aktarmayı istedim.

“Amatör Gezgin” Sayın Zeynep Büge Koç,! Çok teşekkür ederim. Elinize, Gözünüze, kaleminize ve değerlendirmenize sağlık.

Sebahattin KaracaOtelin internet sitesinden Hotel Karacam:

“Bir Rum tüccar tarafından, 1881 yılında yaptırılan binamız, Ege’nin, tarihi, turistik, şirin balıkçı kasabası güzel Foça’mızın, en eski binalarından birisidir. 1981 yılından beri “neo-klasik” tarihi binada, üstün donanım ve çekiciliği ile müşteri memnuniyetini esas alarak on yıllardan beridir kusursuz hizmet vermeyi sürdürmüştür. Markalaşma yolunda öncü ve özenli bir otel olmayı hedeflemiştir.”Amatör Gezgin'in notları:

Hotel Karacam Eski Foça'da 30 seneyi aşkın bir süredir hizmet veren şirin bir hotel. Terasından harika bir deniz ve Foça manzarasına sahip olan Karacam’da bence en önemli şey ise çalışanlarının; özellikle de hotelin sahibi Sebahattin Bey'in dostane ve sıcak tavrı. Karacam'da kendinizi ilk defa konaklamış gibi değil de, yıllardır geliyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz.

Çeşitli internet sitelerinden yüksek puanlar alan 21 odaya sahip olan hotel sahile ve çarşıya yakın lokasyonuyla da Foça'da konaklama için önerebileceğim bir hotel. Kahvaltısı güzel, odalar ve banyo küçük ama temiz. Giriş katında bulunan balkon ve terası ise benim gibi kahve keyfi yapmayı sevenler için çok keyifli alanlar.

Hotelin sahibi Sebahattin Karaca ise gerçekten tanınması gereken, turizm konusunda çok bilgili bir insan. Turizm ve Otelcilik lisesi mezunu olan Sebahattin Bey uzun yıllar yurt dışında turizm alanında çalıştıktan sonra Foça'nın ilk otellerinden birini açmış. Turizmciliğin yanı sıra iki dönem meclis üyeliği yapan, çeşitli sivil toplum örgütlerinde görev alan Sebahattin Bey yerel tarih konusunda da önemli araştırmalar yapmış ve birçok kitap yazmış.

Benim gibi hayvansever birisi için Karacam'ın en hoş özelliklerinden biri ise hayvanlara önem ve değer vermesi. Hotelin önüne yerleştirilen mama ve su kaplarıyla sokak hayvanlarına da bakıyor Karacam Hotel.

Tatilinizde sıcak, sevimli bir ortam hatta bir aile ortamı arıyorsanız Hotel Karacam tam da size göre...

Zeynep Büge Koç
www.amatorgezgininnotlari.com


Hotel Karacam / Foça


Hotel Karacam / Foça


Hotel Karacam / Foça


Hotel Karacam / Foça


Hotel Karacam / Foça


Sebahattin Karaca

sebahattinkaraca35@hotmail.com
www.sebahattinkaraca.com

2471   |   Hakkımızda    |    İletişim    |    Yasal Uyarı    |


    © FocaFoca.com tüm hakları saklıdır.   (03/2005)