ISSN 1308-8483
SİDNEY BALIK PAZARI <br>(SYDNEY FISH MARKET) / Sebahattin Karaca
  Yayın Tarihi: 31.1.2017    


SİDNEY BALIK PAZARI
(SYDNEY FISH MARKET)
Avustralya Yeni Güney Galler Hükümeti'nin, eyalet başkenti Sidney'de 1945 yılında kurduğu Balık Pazarı (Fish Market), sadece Avustralya'nın en büyük balık pazarı olmayıp, aynı zamanda dünyanın üçüncü büyük balık pazarı olma özelliğini taşımaktadır.

Sidney iş merkezinin iki kilometre batısında bulunan Pyrmont'daki Blackwattle Körfezi'nde yer alan balık pazarı, toplam 6600 M2 alanı kaplamaktadır. Pazarın oldukça geniş bir otoparkı bulunmaktadır. (Unutmadan söyleyeyim; Sidney'de bir apartman dairesi, otoparkı ile birlikte satılıyor. Bir araçlık otoparkın daire hariç fiyatı ortalama 300 bin ila 600 bin ₺. arasında değişmektedir.) Buradan da anlaşılıyor ki eyalet yönetimi balık pazarına çok önem verdiği için otopark alanında da cömert davranmış.

Sadece balık satmak balık tüketmek amacı olmayan Balık Pazarı’nda bir Sosyal Yaşam Alanı yaratılmış.

Bu alanda yaşanan ve yaşatılan her şey Avusturalya'nın denize ve deniz mahsullerine en başta da balıkçı ve balıkçılığa verilen önemi sembolize etmektedir.TURİSTLER İÇİN ÇEKİM MERKEZİ

Balık pazarı, turistlerinde uğrak yeri olmuştur.

Bu bağlamda, şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.

Balık Pazarı’nı kendilerinin ve turistlerin vaz geçilmez çekim merkezi yapmayı başarmışlar.

Yapılışından yaklaşık 50 sene sonra, yani 1994 yılında, Balık Pazarı tamamen özelleştirilmiş. Pazarın sunduğu hizmetleri, saymakla bitirmek mümkün görünmüyor. Ama dilimin döndüğü kadar anlatmaya çalışacağım.GÖZ KAMAŞTIRAN TEZGAHLAR

Önce tezgahlardan başlayayım. Tezgah deyip geçmeyin; her tezgahta bay-bayan yaklaşık 15 - 20 kişi çalışıyor. Bir o kadar da tezgahların gerisinde çalışan var. Yarım asırdır turizm sektörü içinde bulunmama rağmen, gezip gördüğüm hiçbir yerde, adını ve sanını bilmediğim hatta görmediğim balık türlerini, kabuklu ve kıskaçlı deniz mahsullerini görmenin şaşkınlığı içindeyim. Bu tip perakende satış tezgahlarından yaklaşık 20 tane bulunmaktadır. Perakende satış tezgahlarının dışında, günlük ihalelerin yapıldığı toptan balık satış pazarı, manav, bakkal, büfe, şarküteri, suşi barlar, çiçekçi, en önemlisi Deniz Mahsulleri Okulu var. İnsana ve yaşama dair her türlü işi ciddiye alan ülke yöneticileri, bu işte de eğitimin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymakta bir gün bile geç kalmamışlar. Bunun yanı sıra aynı alanın bir başka bölümünde, usta ellerin hazırladığı ürünler, bizdeki lokanta yemekleri gibi, başta fish & chips olmak üzere, tüketiciye sunulmaktadır. Pişmiş veya kızartılmış deniz mahsulleri, al-git (Take away) tezgahları göz kamaştırıyor. Binlerce ziyaretçi Take away'den aldıkları deniz mahsullerini pazarın kapalı alanlarında ve Anzac köprüsüne nazır, körfez kıyısında, açık alanlarında, son derece hijyenik koşullarda tüketmekteler.

Taze deniz mahsulü satan tezgahların çok önemli bir bölümü Yunan ve İtalyan kökenli Avusralyalının elinde bulunmakta.YENİLENİYOR

Başta da belirttiğim gibi, hükümetin Balık Pazarı’na bakışı çok ciddi. Bu bağlamda Balık Pazarı’nın, yeniden değerlendirmesi sonucu, 7 Kasım 2016 tarihinde yaptıkları bir açıklamada, Balık Pazarı'nın bitişiğindeki toplam 35000 M2 alanın planlandığını ve bunun 15.500 metrekarelik kısmına daha kullanışlı, daha modern daha çekici bir balık pazarı yapılacağı bilgisi Sidney halkına vermiş, bu anlamda çalışmalara başlanmış bile. Eski Balık Pazarı’nı ise öğrendiğime göre, "Balıkçılık Müzesi" haline getireceklermiş.

DARISI BAŞIMIZA

Ne diyelim; "darısı başımıza". Üç tarafı deniz olan memleketimin İstanbul'unda, İzmir'inde, İskenderun'unda veya başka bir şehrimizde neden olmasın?

Ümit ederim bir gün olur.

Ben iyimserim...
Sebahattin Karaca

sebahattinkaraca35@hotmail.com
www.sebahattinkaraca.com

2321   |   Hakkımızda    |    İletişim    |    Yasal Uyarı    |


    © FocaFoca.com tüm hakları saklıdır.   (03/2005)