ISSN 1308-8483

                   
Ana Sayfa
Foça
Haberler
Yazarlar
Galeri


2017 yılında Elektronik Sigara

  Yayın Tarihi: 7.3.2017    


2017 yılında Elektronik Sigara

Dünya sağlık örgütü ve pek çok uzman orta ve uzun vadeli zararları henüz yayınlarla belirlenmemiş olan e sigaranın tütün sigarası bağımlılığı mücadelesinde şu an için aktif önerilmemesi görüşündeler

E sigara içiminin tütün sigarası içiciliğinden en önemli farkı tütünün yokluğu ve buna bağlı olarak tütün yanmasına bağlı oluşan zararlı dumanın enhale edilmemesidir (içe çekilmemesi). Bu yüzdendir ki tütün enhalasyonu ile arttığı bilinen kalp damar hastalıklarının, bazı kanser hastalıklarının ve akciğer hastalıklarının (bugünün kısa vadeli bilgileri ışığında) daha az görülebileceği düşünülmektedir.

Elektronik sigaralar pil, rezervuar, püskürtücü, buharlaştırılan sıvı ve sensorlu olan ağızlıktan (sensor püskürtmeyi regüle eder) oluşur.

İsviçre`de kartuşun sadece nikotin içermeyen formları için satış izni vardır. İnternet üzerinden nikotinli kartuş siparişi dünyanın her yerinden mümkündür.

E sigara kısa vadede ağızda kuruluk, baş ağrısı, nefes darlığı, öksürük, kan basıncında yükselme yapabilir. Saf olmayan glycerol enhale edilirse (içe çekilirse) akciğer yangısına sebep olabilir. Teknik arızalar neticesi nikotinli sıvıların deri ve ağız mukozası ile teması tahrişe yada olası patlamalar neticesi yaralanmalara sebep olabilir. Kaza ile özellikle küçük çocukların eline geçen nikotinli sıvıların içilmesi tehlikeli nikotin zehirlenmesine sebep olabilir. İçeriğindeki diacyl, formaldehyd gibi kanser yapıcı kimyasallar nedeniyle akciğer kanserine sebep olabilir.

E sigara içicilerinin orta ve uzun vadeli riskleri konusunda henüz elimizde yeterince bilgi ve yayın yoktur.

Unutulmamalıdır ki nikotin içeren e sigaralar da nikotin bağımlısı yapabilmektedir; bu risk özellikle tütün sigarası içicisi olmayan gençlerde gözardı edilmemelidir.

Batı ülkelerinde sigara satışının gerilemesiyle e sigara bu endüstri için yeni bir pazar kapasitesi olma açısından caziptir.

Sigara bağımlılığı ile mücadele eden uzmanlar e sigara desteğinin gerekliliği konusunda hemfikir değiller.

Uzmanların bazıları e sigarayı tütün sigarasından kurtulma ve buna bağlı potansiyel sağlık risklerini azaltmada yardımcı olabileceğini düşünüyorken, bazıları da e sigaranın nikotin bağımlılığına geçişte bir ilk basamak olabileceği kaygısını taşımaktadırlar. Böylelikle e sigara ile sigara içiciliği toplumda yine kabul edilebilir duruma getirilebileceği endişesini taşımaktadırlar.

Renkli ve hoş kokulu olan bu e sigaralar azımsanmayacak çocuk ve gencin nikotin bağımlılığına geçiş risklerini de artırmaktadır.

Şu an için e sigaranın sigara bağımlılığından kurtulmada etkili olduğunu gösteren çok az randomize araştırma / yayın mevcuttur. Bu yüzdendir ki bu konu uzmanlar arasında henüz çok tartışmalıdır.

Elimizde var olan ilk araştırmalar e sigaranın şu an için sigara bırakmada kullandığımız diğer yardımcı yöntemlere / ilaçlara (Bupropion, Varenciline, sigara mücadele kursları) kıyasla üstünlüğünü ya da eşdeğerliğini gösterememiştir.

E sigaranın her koşulda özel denetimi olmalı. Kalite normları belirlenip kartuşun içindeki sıvının içeriği ve içindeki nikotinin üst sınırı belirlenmeli. E sigara paketlerinde e sigaraya bağlı riskler görülebilir şekilde yazılmalı. E sigara gençler için tütün sigarası içiciliğine ilk basamak olabileceğinden her tür özendirici reklamdan kesinlikle kaçınılmalı. Dünya Sağlık Örgütü’nün de önerdiği gibi uzmanlar orta ve uzun vadeli zararları henüz yayınlarla belirlenmemiş olan e sigarayı tütün sigarası bağımlılığı mücadelesinde henüz aktif önerilmemeli. Bunun yerine şu an için elimizde yararları yeterince yayınla kanıtlanmış (Bupropion, Varenciline, sigara mücadele kursları) yöntemleri, ilaçları önermelidirler.

E sigaralar sadece ve sadece erişkinlere satılmalı

Sağlıcakla kalın


Doç. Dr. B. Nazan Walpoth

nazan.walpoth@insel.ch


709

  Siren Kayalıkları
  Foça Tarihi
  Foça Balık Restoranları
  Rasgele Balıkçı
  Foça Harita / Ulaşım

  .:: Yazarlar
  .:: Aşçı Fok'un Mutfağından
Slow Food Foça Zeytindalı Birliği Başkanı Gül Girişmen'in vefatı
Foça Slow Food Zeytindalı Conviumu kurucu başkanı Gül Girişmen’in vefatını üzüntüyle öğrenmiş bulunu...
  .:: Mizah
Çenesuyu   
DOLAR
  .:: Yazılar
DUBROVNİK DUBROVNİK
ELİF'ce   
ÇİĞ KALMIŞSA YÜREK MÜSAADE İSTEYİP KALKMAK GEREK
KARAYİPLERİN EN RENKLİ ADASINDA KISA BİR YOLCULUK HİKAYESİBooking.comBooking.com 5805

* Yazıların sorumluluğu yazarına aittir.
* FocaFoca'da yer alan yazı ve görsellerin, herhangi bir biçimde alınarak basılı ve/veya internet ortamında basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
* Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. focafoca.com harici linklerin sorumluluğunu almaz
* "Otel Arama" ve "Otel Rezervasyonu" hizmeti, Amsterdam / Hollanda merkezli Avrupa'nın lider online otel rezervasyonları şirketi booking.com tarafından sağlanmaktadır.

* Yasal Uyarı
    © FocaFoca.com tüm hakları saklıdır.   (03/2005)   


Tasarım ve Uygulama FocaFoca.com