ISSN 1308-8483
Gençlerde ve çocuklarda obezite artmakta

  Yayın Tarihi: 13.9.2017    


Gençlerde ve çocuklarda obezite artmakta

Her üç insandan biri günümüzde kilolu. Aşırı kiloluların yüzdesi özellikle çocuklar ve gençler arasında artmakta. Araştırmacıların en zor sağlık problemlerinden biri olarak gösterdiği bir büyük halk sağlığı problemiyle karşı karşıyayız.

Araştırmaya göre dünyamızda 2 milyardan fazla insan kilolu, hatta aşırı kilolu, New England Journal of Medicine’deki yayına göre 1980 - 2015 yılları arasında Dünya`da aşırı kiloluların yüzdesi neredeyse iki katına çıkmış durumda.

Health Metrics Evalüation (İHME) Seatle`den gelen bu yayının birinci ismi olan Dr Ashkan Afshinè göre 2015 yılında Dünya`da 2.2 milyar kadar kilolu (yani Dünya nüfusunun 30%) insanın olması bizlerin çağımızın en zor sağlık sorunu ile karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir.

Çocuklar ve gençlerde kiloluk durumu çok artmakta

Kilolu olma vücut kitle indeksinin (BMİ) 25 - 30 arasında olduğu durumlara diyoruz. Aşırı kilolu (obez) olma ise vücut kitle indeksinin 30’dan büyük olduğu durumlara diyoruz. Vücut kitle indeksi: vücut ağırlığı (Kg) vücut uzunluğunun (m) karesine bölünmesiyle hesaplanmaktadır.

Araştırmaya göre Dünya`da 108 milyon çocuk ve 604 milyon erişkin aşırı kilolu (obez) olarak bulunmuştur. Aşırı kilolu (obez) çocuklar ve gençler konusunda ABD 1. sırada ( %13). Aşırı kilolu (obez) erişkinler sıralamasında ise Mısır %35 ile 1. sırada görülüyor. Bangladeş`de çocuk ve gençlerde %1.2 oranıyla en az çocuk ve genç aşırı kiloluğu (obezitesi) görülmektedir. Erişkinlerde de Vietnam`da %1.6 ile en az erişkin aşırı kiloluğu görülmektedir. Türkiye`de kilolu olma ve aşırı kilolu olma erişkin erkeklerde, çocuklarda, gençlerde orta sahada yer alırken kadınlarda obezite (Grafik ekte) kritik yüzdede bulunmuştur.

Yine bu 2017 yılından gelen bu araştırmaya göre 2015’de 4 milyon insan kilolu ya da aşırı kilolu (obez) olmaya bağlı oluşan hastalıklardan hayatını kaybetmiştir. Bunların % 75’ini kalp damar hastalıkları oluşturmaktadır. Ardından %15 ile şeker hastalığı ve %10 ile kronik böbrek yetmezliği ve kanserler gelmektedir.

Tehlikeli gidişat çok acil önlem şart

Bir yıl önce Lancet`de yayınlanan başka bir araştırmada biraz farklı rakamsal sonuçlar çıktıysa da aynı eğilimin görülmesi çok düşündürücüdür.

Sonuçta bilinen ortak gerçek erişkinlerin, çocukların ve gençlerin gereksinimlerinin çok üzerinde aşırı kalorili besinler almakta olduğu ve bunları harcayacak aktivitelerden uzaklaşmış olduklarıdır.

Bu konuda biz büyüklere, ebeveynlere, hekimlere ve de sağlık bakanlıklarına çok geç olmadan acil önlem almak düşmektedir.


Health Effects of Overweight and Obesity in 195 Countries over 25 Years N Engl J Med 2017; 377:13-27July 6, 2017DOI: 10.1056/NEJMoa1614362
Doç. Dr. B. Nazan Walpoth

nazan.walpoth@insel.ch


1181   |   Hakkımızda    |    İletişim    |    Yasal Uyarı    |


    © FocaFoca.com tüm hakları saklıdır.   (03/2005)