ISSN 1308-8483
Ankara Otelcilik Okulu Mezunları Derneği’nin Toplantıları Bayramyeridir / Sebahattin Karaca
  Yayın Tarihi: 16.10.2017    


Ankara Otelcilik Okulu Mezunları Derneği’nin Toplantıları BayramyeridirAnkara Otelcilik Okulu Mezunları Derneği (Anomed) her yıl Türkiye’nin güzel bir köşesinde üç gün - üç gece süren buluşma düzenler. Bu durum yaklaşık otuz yıldır sürer gider. İtiraf edeyim çok güzel olur. Ortalık adeta kısa sürede bayramyerine ve bayram havasına bürünür. Önce yıllarca birbirini görememiş aynı sınıfta, aynı sırada okumuş, aynı yatakhaneyi paylaşmış aynı karavanadan üç yıl boyunca çorbasını içip, yemeğini yemiş, aynı ekmeği bölüşmüş dostlarla bir araya gelmenin, birbirini görmenin sevinci yaşanır. Birbirine sımsıkı sarılarak ayrılığın hasretini gidermenin keyfine ve tadına doyum olmaz. Bu kardeşlikten öte bir şeydir. Duygu yüklü anlar yaşanır. Sevinç gözyaşları döken de olur. Yıllar sonra birbirini tanıyamayan da.

Toplantılar yapılır.

Diğer taraftan çok yönden faydalı da toplantılar yapılır. Olabilecekler üzerine görüşler – fikirler – tecrübeler aktarılır. Turizm sezonunun nerede nasıl geçtiği ve bir yıl sonra nerede nasıl olacağı ile birlikte Türkiye’nin turizm konusunda rakip ülkelerle nasıl baş edebileceği üzerine konular masaya yatırılır.

Her şeye doyulur da, sohbetlere doyulmaz.

Birlikte günübirlik turlar düzenlenir. Ören yerlerine gidilir. Yenilir içilir her şeye doyulur da sohbetlere doyulmaz. Bu öyle bir coşkulu bir araya gelmedir ki, üç günün sonunda kimse kimseden ayrılmak bile istemez. Ayrılırken, seneye tekrar görüşmek dilekleri hüzünle havada uçuşur. Bir sonraki toplantının nerede yapılacağı daha otelden ayrılmadan merak konusuna dönüşür. Tam da bu atmosferde yabancı hocalardan iyi eğitim alarak 1964 yılında mezun olan ve Türk turizminin her alanında çok faydalı işler yapmış bulunan ilk mezunlar, büyük toplantıdan bağımsız olarak, kendi aralarında ilk defa bir araya geldiler.Büyük buluşma Foça’da gerçekleşti.

1964 yılında mezun olarak, Türk turizmine kazandırılan ülkemizin ilk eğitimli turizm gönüllüleri ve o yıllarda okulda müdürlük yapmış olan Yunus Aslan hoca İzmir’in şirin ilçesi Foça’da ve Foça’nın 36 yıllık işletmesi Hotel Karacam’da bir araya geldiler.

Üç gün sürecek büyük buluşma için Türkiye’nin her yerinden gelenlerin yanı sıra, Tayland – Avustralya – Amerika – İngiltere – Almanya gibi ülkelerden eşleriyle birlikte gelenlerin varlığı dikkat çekti. Özellikle uzaktan katılan Türkiye’nin eğitilmiş ilk turizm elçilerinin, yıllar sonra okul arkadaşları ile buluşmaları sırasında herbirinin sevinç ve heyecanı gözden kaçmadı. Foça’da gerçekleşen bu tarihi buluşmayı organize eden aynı dönem mezunları duygu ve düşüncelerini şöyle dile getirdiler.

Hilmi Erbil :

“ Okulumuzun mezunlarının bir derneği var. Kısa adı Anomed esasında derneğimiz her yıl Türkiye’nin güzide bir otelinde yılda bir kere genişletilmiş faydalı ve verimli toplantı düzenler. Bizler o toplantıları kaçırmayız. Ancak şimdiki toplantımız 1964 yılında okuldan mezun olan, Türkiye’nin ilk eğitilmiş turizm neferlerinin bir araya geldiği anlamlı bir toplantı oldu. Birbirini 40-50 senedir görmeyen dostlar bir araya geldik ve çok mutluyuz”.

Refik Şen:

“Uzun yıllar sonra bu güzel buluşmaya bir nebze katkım olduysa ne mutlu bana, bundan dolayı bahtiyarım. Bu toplantıya katılan arkadaşlarıma ve bu konuda yardımlarını esirgemeyenlere teşekkür ediyorum”.

Ruhi Yaman:

“Bazılarını okul sıralarından beri görmedim. Yarım yüzyıllık dostlarımla tekrar bir araya geldiğim için mutluyum. Bu mutluluk müdürümüz Yunus hoca ile bir kez daha buluşmakla daha da bir anlam kazandı” diyerek birlikteliğin güzelliğinden bahsetti.

Yunus aslan ( Hoca):

”Ankara Otelcilik Okulu ilktir. Hiçbir zaman ikinci olmayacaktır. Bu gururu bizler ölünceye kadar taşımaktan mutlu olacağız “ sözleri ile duygularını dile getirdi.

Evet, üyesi olmaktan büyük keyif aldığım Anomed’liler, bu yıl 26-29 ekim tarihleri arasında Didim- İncekum’da Venosa Reach Resort buluşacaklar. Bu güzel geleneği ilerleyen yıllarda da başka toplantılar ile devam ettirecekler. Daha coşkulu ve daha mutlu birliktelikleri yaşamak, özlenen dostlukları, arkadaşlıkları ve kardeşlikleri sürdürmek için, bu güzel buluşmaları heyecanı ile sürdüreceklerdir. Bundan adım kadar eminim.
Sebahattin Karaca

sebahattinkaraca35@hotmail.com
www.sebahattinkaraca.com

2304   |   Hakkımızda    |    İletişim    |    Yasal Uyarı    |


    © FocaFoca.com tüm hakları saklıdır.   (03/2005)