ISSN 1308-8483
Çağırıyor mürver çiçekleri / Aşçı Fok<br>Nurdan ÇAKIR TEZGİN
  Yayın Tarihi: 3.8.2018    


Çağırıyor mürver çiçekleriSüreyya Berfe anlatırdı; Vaktiyle Foça’da İsveçli bir hatun Türk eşiyle bir cafe işletiyorlardı diye…

İsveçli kadın hoş kokulu bir içecek yaparmış kafede, buz gibi soğutarak ikram edermiş gelene gidene. Bazen içine biraz votka ve cin de koyduğu olurmuş. Mürver şurubuymuş adı ve nasıl yaptığını kimselere söylemezmiş. Gel zaman git zaman bir gün boş bulunup, mürver şurubunun çiçeklerini Foça’daki ağaçlardan topladığını kaçırıvermiş ağzından. Kaçırmış kaçırmasına da, bu defa ağaçların yerini yine kendine saklamış!

Bizim sevgili şairimiz Berfe öğrenir de durur mu, Foça kazan o kepçe başlamış mürver ağacı aramaya… Foça’nın her yeri kazan kepçe olsa ne yazar, hap kadar küçücük kasaba zaten, tabi şıppadak bulur ağaçları.

Aşçı Fok’da bunu duyunca zaten çoktan işbaşı yapmış olduğundan, mürver çiçeğinin reçelini, pudra şekerli çıtır tatlısını ve şerbetini de bu velvelede denemiş olur! Ağaçlar nerede mi? Bugünlerde giderseniz hoş kokuları sizi çağıracaktır, bulursunuz bulur.

Foça’daki mürver ağaçları beni andı kulaklarım çınladı çünkü. Gelir kokusu neredeysem oraya…


Aşçı Fok
Nurdan ÇAKIR TEZGİN


www.ascifok.com


1944   |   Hakkımızda    |    İletişim    |    Yasal Uyarı    |


    © FocaFoca.com tüm hakları saklıdır.   (03/2005)