ISSN 1308-8483

                   
Ana Sayfa
Foça
Haberler
Yazarlar
Galeri


EL BOLSON

Güzin TÜMER    
  Yayın Tarihi: 26.10.2009    


EL BOLSONBirkaç gündür El Bolson'dayım. Bariloche'ye iki saat mesafede Piltriquiron Dağı’nın eteğine oturmuş küçük bir kasaba. Bu dağın adı Mapuche dilinde "bulutlara asılmış" anlamında.


Bulutlar asılmış dağ, Piltriquitron..


Hippi çiftlikleri ile ünlenmiş El Bolson. El sanatları ile ilgilenen çok kişinin olduğu söyleniyor. Çoğunluğun gelirinin de bu işten geldiği belirtiliyor. Haftanın birkaç günü büyükçe bir pazar kuruluyor. Ben de gittim. Çok özel miydi? Hayır! Ama Amazon bölgesinden gelen tohumlardan yapılmış takılarda biraz aklımın kaldığını söyleyebilirim. Hevesimi Peru'ya saklıyorum. Pahalı değillerdi ama ucuz oldukları da söylenemezdi.


"Kurulan pazarın girişindeki tanıtım panosu"


El Bolson'daki bir başka gözlem.. Arabalarla ilgili. Şık arabalardan söz edeceğimi sanmayın. Hayatımda hiç bu kadar eski araba görmedim. Sadece eski olsalar anlayacağım da, arabaların her yeri çarpıktı.. Belki elli atmış senelik arabalar.. Aileler içine kurulmuş mis gibi seyahat ediyorlardı. 68 hareketinden sonra Avrupa'dan çok insan buraya gelmiş. Kendi alternatif yaşam biçimlerini de buraya taşımışlar. Bu arabalar da o yaşamın bir uzantısı olsa gerek.. Arabalar gibi insanların çoğu da ne bulduysa üzerine geçirmiş sanki. Bu arada çocuklar da sanki anne babalarının birer minyatürü gibi.. Kasabanın rahat bir havası var. Bu da onu çekici kılıyor.


Pehuenia gölüBendeniz... Pehuenia gölünde.


El Bolson için söylenecek fazla bir şey yok. Güzel ama mutlaka görülmesi gerekenler arasında olduğundan emin değilim. Yine de gençlerin çok talep ettiği bir yer.. Buradaki yaşamın benim görmediğim başka bir yüzü olmalı. Ot içmek gibi ya da buna benzer başka şeyler..

El Bolson'la ilgili başka bir bilgi iklimle konusunda. Bariloche soğuk olmasına rağmen burası oldukça ılık. Bunun nedeni mikro iklime sahip olması.

Hostelde son gece mangal partisi yapıldı. Bu seyahatin sonunda et sever miyim? Emin değilim. Et buranın, Arjantin Mutfağı’nın önemli bir bölümünü oluşturuyor. Mangal bahane, bir arada olmak için..


Etlerden öte gece çok keyifliydi. Birkaç günlük beraberliğimizde bu yeni tanıdığım insanlarla çok güzel vakit geçirdim. Araba kiralayıp birlikte çevreyi gezdik. Böylesi bir yolculuğun belki de en güzel yanlarından biri bu paylaşım.. Uluslararası bir grup.. Ortak nokta görmek - gezmek, ucuz tatil yapmak ve yeni insanlar tanımak.. Bu değerler insanları biraraya getiriyor. Yardımlaşılıyor, paylaşılıyor ve de eğleniliyor..Mangal partisinden. Yedim ama çok keyif aldığımı söyleyemeyeceğim.Güzin TÜMER2058

  Siren Kayalıkları
  Foça Tarihi
  Foça Balık Restoranları
  Rasgele Balıkçı
  Foça Harita / Ulaşım

  .:: Yazarlar
  .:: Aşçı Fok'un Mutfağından
Aşçı Fok'tan Sarıkız Şerbeti
Ekofest 2019 için hazırlanan Sarıkız Şerbeti

Ekofestival alanında o gün pek çok kişi...

  .:: Mizah
Çenesuyu   
DURUMUM HASSAS
  .:: Yazılar
Viyana ‘dan Cennet’e iki saatte gidilir.
Portreler   
SEN UÇMAYI HATIRLA
ELİF'ce   
KADINSIN ALIŞIRSIN!1
KAZ DAĞLARI'NA SELAM OLSUN!

Booking.com 4854

* Yazıların sorumluluğu yazarına aittir.
* FocaFoca'da yer alan yazı ve görsellerin, herhangi bir biçimde alınarak basılı ve/veya internet ortamında basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
* Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. focafoca.com harici linklerin sorumluluğunu almaz
* "Otel Arama" ve "Otel Rezervasyonu" hizmeti, Amsterdam / Hollanda merkezli Avrupa'nın lider online otel rezervasyonları şirketi booking.com tarafından sağlanmaktadır.

* Yasal Uyarı
    © FocaFoca.com tüm hakları saklıdır.   (03/2005)   


Tasarım ve Uygulama FocaFoca.com