ISSN 1308-8483

                   
Ana Sayfa
Foça
Haberler
Yazarlar
Galeri


KİRPİNİN ZARAFETİ

Esin ÇAKIR    
  Yayın Tarihi: 14.6.2010    


KİRPİNİN ZARAFETİ


Bizimkiler filmin adına ''Yaşamaya Değer'' demişler. Orjinal adı 'Le Herisson'' yani ''Kirpi'', ama bence kitabın adı en güzeli ''L'Elégance du Hérrison'' yani ''Kirpinin Zarafeti''.

Muriel Barbery'nin çok satan romanı 'L'Elégance du Hérrison'dan uyarlanan filmde, her biri kendi yalnızlığına gömülmüş karakterlerin bir apartmanda kesişen hayatlarını ele alıyor.

Yönetmen Mona Achache. Genelde Fransız filmleri ile pek aram yoktur. Yıllar önce İstanbul Film Festivali'nde izlediğim bir Claude Chabrol filmi (''Seremoni'' idi sanırım) sayesinde tövbe etmiştim ama serde sinefillik olduğundan arasıra yine şans tanıyorum. Bu da bir Fransız filmi olduğundan önce dudak bükerek, önyargı ile yaklaştım. Yanılmışım, karşıma oyuncu - senaryo - yönetmen birlikteliği ile son derece başarılı kotarılmış, sımsıcacık bir film çıktı.Oyuncular başta kapıcı kadını oynayan Josiane Balasko, Garance Le Guillermic ve Togo Igawa son derece abartısız, gerçekçi ve minimalist oyunlarıyla filmi alıp götürüyorlar. Kapıcı hiçte bildiğimiz kapıcılardan değil. Bitter çikolata yiyerek klasik eserler okuyan, kitaplarla dolu odası olan asosyal bir kişilik. İşini titizlikle yapan, kendine ait zamanda kucağında kedisiyle kitap okuyan (kızın kirpiye benzettiği) Renee daha sonra yaşlı Japon adam ve küçük kız ile birazda onların teşvikiyle dostluk bağları kurar. Final sahnesinin ardından kapanışın daha zekice olmasını beklerdim, azıcık eksik kalmış sanırım. Yine de sezonun kaliteli, seviyeli filmlerinin arasında yer alacak bir film sonuç olarak. Kalite her zaman alkışlanır...
Esin ÇAKIR2635

  Siren Kayalıkları
  Foça Tarihi
  Foça Balık Restoranları
  Rasgele Balıkçı
  Foça Harita / Ulaşım

  .:: Yazarlar
  .:: Aşçı Fok'un Mutfağından
Nasıl kilo veriyorum
Seramik tabaklar: Koncagül Ağaoğlu.


Çok ilginç insanlarım var benim. Kimilerini...

  .:: Mizah
Çenesuyu   
ZAMAN HEP TEMMUZ
  .:: Yazılar
Aramıza Hoş Geldiniz Genç Meslektaşlarım!
Portreler   
SONUNA KADAR TUTKUN
ELİF'ce   
AŞK’A MEKTUP YAZACAKSAN!

Booking.com 172

* Yazıların sorumluluğu yazarına aittir.
* FocaFoca'da yer alan yazı ve görsellerin, herhangi bir biçimde alınarak basılı ve/veya internet ortamında basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
* Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. focafoca.com harici linklerin sorumluluğunu almaz
* "Otel Arama" ve "Otel Rezervasyonu" hizmeti, Amsterdam / Hollanda merkezli Avrupa'nın lider online otel rezervasyonları şirketi booking.com tarafından sağlanmaktadır.

* Yasal Uyarı
    © FocaFoca.com tüm hakları saklıdır.   (03/2005)   


Tasarım ve Uygulama FocaFoca.com