ISSN 1308-8483

                   
Ana Sayfa
Foça
Haberler
Yazarlar
Galeri


YAŞLILIĞIN EN KÖTÜ YANI...

Esin ÇAKIR    
  Yayın Tarihi: 7.8.2010    


YAŞLILIĞIN EN KÖTÜ YANI...


Amerikan sinemasının en nev'i şahsına münhasır yönetmenlerinden biri David Lynch'in bir süredir filmlerini topluyorum. Yaklaşık bir ay önce aldığım DVD'sini geniş bir zamanda, yoğunlaşma problemim olmadan izleyebilmek için bir kenara ayırmıştım. “Straigth'in Hikayesi”. 1999 yapımı film nedense şimdi satışa sunulmuş. Lynch sineması üzerine daha incelikli bir yazı yazmayı planlıyordum, ancak bu film onun gelişim sürecinde ayrıcalıklı bir yer tutuyor kanımca. Ve değerlendirmemizin öncesinde yerini kaptı. Sonrasında geliştirdiği sinema dili açısından bu örneğimiz son derece aykırı... “Mullholland Drive”, “Kayıp Otoban”, öncesinde “Mavi Kadife” yönetmenimizin kült filmlerinden bazıları. Aykırı filmler üstadı Lynch 99 yılında son derece yalın, yaşama dair bir film çekmiş. Oldukça durağan, sabırlı, gerçek sinema seyircisine yönelik, ama bir o kadar da güzel.

Az, aslında çoktur mantığı sinema sanatında çok önemli bir kriterdir diye düşünüyorum. Sonuçta bu bir görsel şölen ise fazla söze gerek de yok... Yerinde diyaloglar, yalın yakın plan çekimler ve akılda kalacak ilginç sahneler... Daha ne olsun... Amerikan sineması kendi aksiyonlarında boğulsun, ama bu tip filmler geleceğe kalacak değerler barındırıyor.Gerçek yönetmenler sahneleri nasıl çektikleri ile değerlendirilmeli. Bu kadar sade bir filmde birkaç olağanüstü sahne var ki işte sinema sanatı böyle bir şeydir dedirtiyor. Örneğin; Karaca'nın ölümü... Durağanlıktan bir aksiyon nasıl olur diye sinema dersi olarak okutulmalı bence... Kısacık bir sekansın başarısı...

Filmin bir yerinde bisiklet yarışçıları yaşlı adamla sohbet eder; Genç olan “yaşlılığın en kötü yanı ne?” diye sorar. “Genç olmayı hatırlamak” der yaşlı adam.

Filmin konusunu anlatmayı sevmem bilirsiniz, eğer yazdıklarım merak uyandırıyorsa, ilgilenenler bulup izler. Gerçek sinema gönüllüleri için iç ısıtan, naif filmlerden birisi olacaktır eminim. David Lynch sinemasına hoşgeldiniz de diyebiliriz, ancak sonrasında yer alan filmler sizi daha da zorlayacaktır, haberiniz olsun...
Esin ÇAKIR1817

  Siren Kayalıkları
  Foça Tarihi
  Foça Balık Restoranları
  Rasgele Balıkçı
  Foça Harita / Ulaşım

  .:: Yazarlar
  .:: Aşçı Fok'un Mutfağından
Nasıl kilo veriyorum
Seramik tabaklar: Koncagül Ağaoğlu.


Çok ilginç insanlarım var benim. Kimilerini...

  .:: Mizah
Çenesuyu   
ZAMAN HEP TEMMUZ
  .:: Yazılar
Aramıza Hoş Geldiniz Genç Meslektaşlarım!
Portreler   
SONUNA KADAR TUTKUN
ELİF'ce   
AŞK’A MEKTUP YAZACAKSAN!

Booking.com 312

* Yazıların sorumluluğu yazarına aittir.
* FocaFoca'da yer alan yazı ve görsellerin, herhangi bir biçimde alınarak basılı ve/veya internet ortamında basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
* Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. focafoca.com harici linklerin sorumluluğunu almaz
* "Otel Arama" ve "Otel Rezervasyonu" hizmeti, Amsterdam / Hollanda merkezli Avrupa'nın lider online otel rezervasyonları şirketi booking.com tarafından sağlanmaktadır.

* Yasal Uyarı
    © FocaFoca.com tüm hakları saklıdır.   (03/2005)   


Tasarım ve Uygulama FocaFoca.com